Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA  SORULAN  SORULAR;

BİYOREAKTÖR  BOYUTLARI  NELERDİR?

Biyoreaktörlerin   çapı 1.20 mt’den 3.80 mt’ye ve boyu 4 mt’den 20 mt’ye kadar organik atıklarınızın hacmi ve günlük kapasitesine göre özel boyutlar da üretilmektedir.

ATIKLARIN  BİYOREAKTÖR  İÇİNDE  KALMA SÜRESİ  NEDİR?

Organik atıkların tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ortalama 3 günlük sürede % 80’i biyolojik olarak ayrışmış ve ham komposta dönüşmüş olurlar. Bu süre  patojenlerin yok olması  ve kötü kokunun ortadan kalkması için yeterlidir. Atıkların biyoreaktör içinde kalış süresinin tayininde en önemli faktör atıkların parça büyüklüğü ve nem oranıdır. Parça büyüklüğü ne kadar küçük olursa kompostlama işlemi o kadar hızlı olmaktadır.

HAM  KOMPOST  HEMEN  KULLANILABİLİR  Mİ?

Biyoreaktör den çıkan kompost  yaklaşık % 80  olgundur. Maksimum olgunluğa elde etmek için, gübre 7 gün kadar (süre değişebilir) dinlendirilmeli ve nemi ambalajlama nemi olan % 20’ye düşünceye kadar kepçe yada karıştırcılar ile 2 günde 1 defa karıştırılmalıdır. Bu dönemde, kompostun korunaklı bir ortamda kalması önemlidir.

PATOJEN  VE  YABANCI  OT  TOHUMU  İÇERMEYEN  KOMPOST  NE  DEMEKTİR ?

EC systems, kompostlama yöntem ve tekniği olarak uluslararası tarafından onaylanan kontrol mekanizmaları ve üretim tekniklerini kullanmaktadır. Ayrıca kendi geliştirdiği maksimum havalandırma tekniği ve bilgisayar programı ile ürün kalitesini arttırmaya  yönelik iyleşmeler sağlamıştır. Bu teknikler sayesinde insanların ve çevrenin görebileceği zararlı mikrobiyaller ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca yabancı ot tohumlarının toprağımıza ve bitkilerimize vereceği tüm zararlar da ortadan kalkar.

Biyoreaktör içinde geçen 3 günlük süre içinde ısı 55°C ile  65°C arasında stabil tutulur.
Dinlenme sürecinde ısı 40 °C civarındadır.
Olgun kompost içinde ki Fecal Koliform < 1000 MPN/g. Zararsız boyuta indirgenir.
BU SİSTEM  İLE  ÜRETİLEN KOMPOSTUN ANALİZLERİNİ YAPTIRDINIZ  MI ?

Evet üretim anında kullanmış olduğumuz materyallerin nihayi analizleri akredite labaratuvarlara yaptırılmıştır. Bu analiz sonuçlarını www.hepyesilorganik.com adresimizde teknik bilgiler başlığında bulabilirsiniz.

 

SİSTEME  DIŞARIDAN   ISI  MI VERİLİYOR?

Hayır sistem içine ısı verilmemektedir. Organik Atıklar içinde doğal olarak bulunan bakteriler kompostlama aşamasında faaliyetleri ile ısı açığa çıkartırlar. Biyoreaktör, bu ısının kontrollu kullanımı sayesinde kompostlama sürecini hızlandırır ve hastalıkları yok eder.

BİYOREAKTÖR SIFIRIN ALTINDAKİ SICAKLIKLARDA DA ÇALIŞABİLİR Mİ ?

Evet çalışır .biyoreaktör ısı izolasyonuna sahiptir. Ayrıca düşük ısılarda biorektör dönüş hızı ve havalandırma süreleri otomatik kontrol edilerek ısı kaybı minimumda tutulur.

SİSTEME  DIŞARIDAN  DAHA  FAZLA  BAKTERİ  EKLEMEK GEREKİR Mİ ?

Hayır, fakat bazı  bakteri içermeyen yada  bakteri miktarı az olan atık türlerine göre kompost  bakterilerinin eklenmesi gerekebilir bu katkı  kompostlanması zor atıkların ayrışma sürecini hızlandırmaya yardımcı olurlar.

 

BİYOREAKTÖRDE KOMPOST NASIL BU KADAR HIZLI OLUŞUYOR?

Hızlı kompost oluşumu doğadaki kompost oluşum kritelerinin taklit edilmesiyle gerçekleşir. Gerekli olan tüm faktörler kontrol edilerek (nem, ısı, oksijen)  mükemmel ayrışma ortamı yaratılır. Bu ortamda çalışan aerobik bakteriler hızla çoğalırlar ve görevlerini yerine getiriler.

 

DOĞADA KOMPOST  OLUŞUM  KRİTERLERİ  NELERDİR?

Karbon / Azot oranı  20/1 – 30/1 aralığında olmalıdır.
Nem içeriği %60 – %65 aralığında olmalıdır.
Oksijen gereklidir.
Etkileyen diğer faktörler ise

pH
ısı
Atık partikül büyüklüğü dür.
BİYOREAKTÖRÜ ÇALIŞIRKEN GÖRMEMİZ MÜMKÜN MÜDÜR?

Evet Hepyeşil Organik kompost tesislerimizde görebilirsiniz. Lütfen randevu talep edin Tel 0532 724 57 33  Salih Ulay

HANGİ ATIKLAR KOMPOSTLANABİLİR?

Bütün organik atıklar kompostlanarak geri dönüşümü sağlanabilmektedir.Organik atık türünüz hakkında bilgi verdiğinizde size daha fazla yardım olabiliriz.

 

KOMPOST NE İÇİN KULLANILIR VE FAYDALARI NELERDİR?

Kompost kullanım alanları çok fazladır. Toprak yapısını iyileştirmekten, erozyonla mücadeleye. Organik tarımda gübre den evimizdeki saksı bitkilerinin yetiştirilmesine, çim bakımından  golf sahalarının yapımına kadar tarım ve topragın olduğu her alanda kullanabilirsiniz. Kullanım alanları ve kullanım şekli ile ayrıntılı bilgiyi www.hepyesilorganik.com sitemizde bulabilirsiniz.

BİYOREAKTÖR İLE ÜRETİM YAPAN  KOMPOST TESİSİ ÜRETİM İZNİ VE RUHSATI ALABİLİR Mİ ?

Evet  bioreaktör ile kompostlama yöntemi  devletimiz  tarafından üretim izni ,ruhsat ve lisans alabilmektedir.

Member Login

×